Przeglądarka Google Chrome
Cieszy się ona zdecydowanie największym zainteresowaniem, co zresztą potwierdzają kolejne raporty. Obecnie program od Google ma około 70% udziału na polskim rynku. Wynika to między innymi z jego sporej wydajności, a także z wielu rozszerzeń, za pomocą których można dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność przeglądarki.
Do tego dochodzi tworzenie profili, łatwy w obsłudze tryb prywatny i sprawna synchronizacja, umożliwiająca obsługę Chrome na kilka urządzeniach, z dostępem do tych samych ustawień. Jakie są największe wady programu? Przede wszystkim fakt, iż potrzebuje on do działania sporą ilość pamięci RAM. W przypadku słabszych komputerów zasobów w pewnym momencie może więc zacząć brakować, co przełoży się na wolniejsze działanie systemu.
Chromium – bliźniak Chrome
Choć Chrome cały czas utrzymuje bardzo mocną pozycję na rynku, przeglądarka ta nie powstałaby bez Chromium, czyli projektu opartego na otwartym kodzie źródłowym. To na nim bazuje Chrome (i nie tylko).
Co ciekawe, Chromium cały czas jest dostępne. Przeglądarkę można pobrać także na urządzenia mobilne. Jest stosunkowo „lekka”, jednak przekłada się to na nieco ograniczone funkcje. Pod tym względem program zdecydowanie odstaje od Chrome, który stanowi jego ulepszoną, znacznie bardziej rozbudowaną wersję. Warto jednak podkreślić, ze Chromium w znacznie mniejszym stopniu obciąża zasoby sprzętu.
Przeglądarka Mozilla Firefox
Zajmuje drugie miejsce w zestawieniach dotyczących polskiego rynku. Jej siła opiera się między innymi na bardzo sprawnej ochronie prywatności użytkownika. Pozwala zablokować nie tylko moduły śledzące, ale również reklamy, co dla wielu będzie dobrą informacją.
Do tego dodać należy także możliwość zainstalowania wielu rozszerzeń umożliwiających dokładną konfigurację działania programu. Choć Firefox nie jest tak rozbudowany jak Chrome, z pewnością każdy znajdzie dla siebie ciekawe funkcje.
Przeglądarka Opera z własną usługą VPN
Uruchomiona została dawno temu, bo w 1996 roku. Od tamtej pory jest stale rozwijana, jednak trzeba podkreślić, że dni swojej świetności ma za sobą (przynajmniej na razie). Obecnie cieszy się mniejszym zainteresowaniem, niż jeszcze kilka lat temu, co jednak nie oznacza, że nie ma do zaoferowania niczego ciekawego.
Najważniejszą jej funkcją wydaje się usługa VPN, która pozwala zachować prywatność w sieci. Jest ona darmowa, w przeciwieństwie do wielu podobnych programów, które można znaleźć w sieci.
Microsoft Edge – przeglądarka systemu Windows
Program „domyślny”, instalowany wraz z systemem Windows. Zastąpił on wysłużonego już Internet Explorera, gwarantując znacznie lepsze działanie. Wszystko za sprawą wykorzystania kodu źródłowego Chomium i kilku ulepszeń, które sprawiły, że przeglądarka stała się nowoczesna i stabilniejsza.
Edge bardzo dobrze współpracuje z systemem Windows, zapewnia również dostęp do tak zwanych Kolekcji, w ramach których użytkownik może gromadzić znalezione treści.
Vivaldi od twórców Opery
Przeglądarka jest bardzo podobna do Opery, z tą różnicą, że jest znacznie „lżejsza”. Zajmuje mniej miejsca na dysku, a przy tym w niewielkim stopniu obciąża podzespoły komputera.
I choć program Vivaldi nie jest specjalnie rozbudowany, pozwala na łatwe dostosowanie interfejsu do własnych potrzeb. Także pod względem kolorystycznym. Co ważne, przeglądarka obsługuje wtyczki Chrome, dlatego przejście na nią nie powinno być trudne. Do opisu jej funkcji należy dodać też notatki oraz przeglądanie stron na podzielonym ekranie.
Przeglądarka Safari od firmy Apple
W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć programu kierowanego do właścicieli urządzeń z ugryzionym jabłkiem. Safari wyróżnia się bardzo nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem, a także bardzo sprawnym działaniem. Pod względem wydajności należy ocenić ją bardzo wysoko. To samo tyczy się czytelności poszczególnych treści, jak również łatwego dostępu do kluczowych opcji, za sprawą których użytkownik może dostosować program do własnych potrzeb.
Co ważne, Safari bardzo dobrze działa na urządzeniach mobilnych od Apple. Mowa tu oczywiście o iPhone’ach oraz iPadach.
Brave Browser – dla chcących zachować anonimowość
Na koniec przeglądarka, która powinna zainteresować osoby dbające o swoją prywatność w internecie. Brave korzysta bowiem z rozwiązań sieci TOR, które pozwalają zachować anonimowość. Pod tym względem jest ona bardzo bezpieczne, co docenia wielu użytkowników internetu. Problemem wydaje się jednak jej wydajność oraz szybkość działania. W tej kategorii program znacząco odstaje od reszty.
Którą przeglądarkę wybrać? Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Chrome zapewnia dostęp do wielu funkcji i sporej wydajności, jednak program ten jest również bardzo „zasobożerny”. Wiele pozostałych przeglądarek w znacznie mniejszym stopniu obciąża zasoby sprzętu, jednak nie zapewniają tak wielu możliwości.