Blog

08/08/2021 - 13:13

Przeglądarki internetowe 2021 - 2022 ranking

Przeglądarki internetowe 2021 2022 ranking

W odróżnieniu od wyszukiwarek, rynek przeglądarek od wielu lat jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Internauci mają dostęp do wielu programów, spośród których mogą wybrać dla siebie najlepszy – między innymi pod względem szybkości i sprawności działania, dodatkowych funkcji czy też ilości miejsca zajmowanego przez nie na dysku komputera. Kryteriów wyboru jest bardzo dużo, dlatego nikogo nie powinno dziwić tak ogromne zróżnicowanie. Wielu producentów stara się znaleźć swoją niszę, przygotowują autorskie rozwiązania, które mają przekonać jak najwięcej osób. Co więc wybrać? Jaka przeglądarka okaże się najlepsza? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pomocne będzie poniższe zestawienie, w którym zebraliśmy najpopularniejsze obecnie programy.

 

Przeglądarka Google Chrome
 

Cieszy się ona zdecydowanie największym zainteresowaniem, co zresztą potwierdzają kolejne raporty. Obecnie program od Google ma około 70% udziału na polskim rynku. Wynika to między innymi z jego sporej wydajności, a także z wielu rozszerzeń, za pomocą których można dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność przeglądarki.

Do tego dochodzi tworzenie profili, łatwy w obsłudze tryb prywatny i sprawna synchronizacja, umożliwiająca obsługę Chrome na kilka urządzeniach, z dostępem do tych samych ustawień. Jakie są największe wady programu? Przede wszystkim fakt, iż potrzebuje on do działania sporą ilość pamięci RAM. W przypadku słabszych komputerów zasobów w pewnym momencie może więc zacząć brakować, co przełoży się na wolniejsze działanie systemu.

 

Przeglądarka Google Chrome 2021

Chromium – bliźniak Chrome
 

Choć Chrome cały czas utrzymuje bardzo mocną pozycję na rynku, przeglądarka ta nie powstałaby bez Chromium, czyli projektu opartego na otwartym kodzie źródłowym. To na nim bazuje Chrome (i nie tylko).

Co ciekawe, Chromium cały czas jest dostępne. Przeglądarkę można pobrać także na urządzenia mobilne. Jest stosunkowo „lekka”, jednak przekłada się to na nieco ograniczone funkcje. Pod tym względem program zdecydowanie odstaje od Chrome, który stanowi jego ulepszoną, znacznie bardziej rozbudowaną wersję. Warto jednak podkreślić, ze Chromium w znacznie mniejszym stopniu obciąża zasoby sprzętu.

 

Przeglądarka Chromium 2021

Przeglądarka Mozilla Firefox
 

Zajmuje drugie miejsce w zestawieniach dotyczących polskiego rynku. Jej siła opiera się między innymi na bardzo sprawnej ochronie prywatności użytkownika. Pozwala zablokować nie tylko moduły śledzące, ale również reklamy, co dla wielu będzie dobrą informacją.

Do tego dodać należy także możliwość zainstalowania wielu rozszerzeń umożliwiających dokładną konfigurację działania programu. Choć Firefox nie jest tak rozbudowany jak Chrome, z pewnością każdy znajdzie dla siebie ciekawe funkcje.

 

Przeglądarka Firefox 2021

Przeglądarka Opera z własną usługą VPN
 

Uruchomiona została dawno temu, bo w 1996 roku. Od tamtej pory jest stale rozwijana, jednak trzeba podkreślić, że dni swojej świetności ma za sobą (przynajmniej na razie). Obecnie cieszy się mniejszym zainteresowaniem, niż jeszcze kilka lat temu, co jednak nie oznacza, że nie ma do zaoferowania niczego ciekawego.

Najważniejszą jej funkcją wydaje się usługa VPN, która pozwala zachować prywatność w sieci. Jest ona darmowa, w przeciwieństwie do wielu podobnych programów, które można znaleźć w sieci.

 

Przeglądarka Opera 2021

Microsoft Edge – przeglądarka systemu Windows

 

Program „domyślny”, instalowany wraz z systemem Windows. Zastąpił on wysłużonego już Internet Explorera, gwarantując znacznie lepsze działanie. Wszystko za sprawą wykorzystania kodu źródłowego Chomium i kilku ulepszeń, które sprawiły, że przeglądarka stała się nowoczesna i stabilniejsza.

Edge bardzo dobrze współpracuje z systemem Windows, zapewnia również dostęp do tak zwanych Kolekcji, w ramach których użytkownik może gromadzić znalezione treści.

 

Przeglądarka Edge 2021

Vivaldi od twórców Opery

 

Przeglądarka jest bardzo podobna do Opery, z tą różnicą, że jest znacznie „lżejsza”. Zajmuje mniej miejsca na dysku, a przy tym w niewielkim stopniu obciąża podzespoły komputera.

I choć program Vivaldi nie jest specjalnie rozbudowany, pozwala na łatwe dostosowanie interfejsu do własnych potrzeb. Także pod względem kolorystycznym. Co ważne, przeglądarka obsługuje wtyczki Chrome, dlatego przejście na nią nie powinno być trudne. Do opisu jej funkcji należy dodać też notatki oraz przeglądanie stron na podzielonym ekranie.

 

Przeglądarka Vivaldi 2021

Przeglądarka Safari od firmy Apple

 

W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć programu kierowanego do właścicieli urządzeń z ugryzionym jabłkiem. Safari wyróżnia się bardzo nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem, a także bardzo sprawnym działaniem. Pod względem wydajności należy ocenić ją bardzo wysoko. To samo tyczy się czytelności poszczególnych treści, jak również łatwego dostępu do kluczowych opcji, za sprawą których użytkownik może dostosować program do własnych potrzeb.

Co ważne, Safari bardzo dobrze działa na urządzeniach mobilnych od Apple. Mowa tu oczywiście o iPhone’ach oraz iPadach.

 

Przeglądarka Safari 2021

Brave Browser – dla chcących zachować anonimowość

 

Na koniec przeglądarka, która powinna zainteresować osoby dbające o swoją prywatność w internecie. Brave korzysta bowiem z rozwiązań sieci TOR, które pozwalają zachować anonimowość. Pod tym względem jest ona bardzo bezpieczne, co docenia wielu użytkowników internetu. Problemem wydaje się jednak jej wydajność oraz szybkość działania. W tej kategorii program znacząco odstaje od reszty.

Którą przeglądarkę wybrać? Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Chrome zapewnia dostęp do wielu funkcji i sporej wydajności, jednak program ten jest również bardzo „zasobożerny”. Wiele pozostałych przeglądarek w znacznie mniejszym stopniu obciąża zasoby sprzętu, jednak nie zapewniają tak wielu możliwości.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc podjęcie wyboru na podstawie analizy powyższych opisów, a także testów przeprowadzanych z użyciem co najmniej kilku przeglądarek. Ich obsługa przez kilka dni powinna dać odpowiedź, która zapewnia najlepsze działanie, nie tylko pod względem wydajności i funkcjonalności, ale również w kontekście bezpieczeństwa w internecie i prywatności.

Skontaktuj się