Blog
10 modułów SEO dla Drupal
Szacuje się, że około milion stron internetowych zostało postawionych przy użyciu systemu zarządzenia treścią Drupal. Pozwala on na przygotowanie i sprawne zarządzanie między innymi blogami, serwisami informacyjnymi i witrynami firmowymi.
Niezwykle pomocne w tym procesie są wszelakiego rodzaju moduły, przygotowywane przez społeczność i specjalistów. Dzięki nim, możliwe jest dostosowanie strony do własnych preferencji, a także wszelkich kryteriów, typowych na przykład dla algorytmów wyszukiwarek.
Ogromną rolę w tej materii pełnią moduły SEO. Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów CMS, Drupal doczekał się wielu dodatków, które ułatwiają optymalizację i pozycjonowanie stron. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze.
BigPipe
Na początek niezwykle popularny moduł, dzięki któremu możliwe staje się znacznie przyspieszenie wyświetlania elementów strony. Mowa o elementach statycznych – ze względu na fakt, iż BigPipe do ich wczytywania wykorzystuje najpierw serwer, a potem, przy kolejnych wyświetleniach, cache przeglądarki, całość realizowana jest znacznie szybciej. ( moduł działa tylko w wersjach drupal 8 + )
Jak wiadomo, sprawność działania witryn www ma ogromne znaczenie na ich odbiór przez użytkowników, a także ocenę wystawianą przez algorytmy wyszukiwarek. Dlatego też warto zainteresować się takimi modułami jak właśnie BigPipe.
Metatag
Kolejny niezwykle przydatny moduł, dzięki któremu osoby zarządzające stronami mają mniej pracy. Metatag w sposób automatyczny uzupełnia meta tagi. Pozostawienie ich bez ingerencji to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli stron internetowych. Warto pamiętać, że odpowiednio wypełnione meta tagi wpływają na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania, dlatego warto się nimi zająć.
SEO Checklist
Tym razem mamy do czynienia z modułem, który podpowiada nam, co zrobić. Naszym oczom ukazuje się lista zadań, jakie warto wykonać, by pozycja strony w wyszukiwarce uległa poprawie. Dodatek ten przyda się więc przede wszystkim osobom początkującym, nieobeznanym jeszcze w tej branży.
Pathauto
Przechodzimy do kolejnego problemu, który dotyczy wielu właścicieli stron internetowych. Mowa o adresach URL. Na sporej liczbie stron są one nieczytelne, przez co nie da się określić, dokąd prowadzą. Jest to waśnie nie tylko dla osób, które odwiedzają nasz serwis, ale również dla robotów indeksujących.
Wykorzystując moduł Pathauto, jesteśmy w stanie przygotować przyjazne, czytelne adresy URL. Rozszerzenie jest niewielkie, dlatego warto się nim zainteresować.
Link Checker
Pozostajemy przy temacie linków. Na stronach internetowych często znaleźć możemy linki zepsute lub nieaktualne. Wpływają one na pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego warto je na bieżąco usuwać lub zmieniać. Moduł Link Checker pomoże nam je wszystkie zlokalizować.
Redirect
Moduł pozwalający na wprowadzenie przekierowania na inną stronę. Okażę się niezwykle przydatny, gdy zmieniamy adres serwisu i chcemy, by użytkownicy łączący się ze starą wersją strony od razu byli przemieszczani na nową.
Co ważne, przekierowanie nie tylko skieruje naszych odbiorców na właściwy adres, ale również sprawi, że przeniesiona zostanie wartość SEO starej strony.
XML Sitemap
Niewielkie rozszerzenie, które pomoże nam przygotować mapę strony WWW Drupal. Moduł posiada wiele opcji pozwalających na wskazanie, jakie podstron są najważniejsze i w jaki sposób strona jest aktualizowana. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla robotów wyszukiwarek, dlatego warto taką mapę przygotować.
Content Optimizer
Chcąc zawalczyć o wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, musimy zadbać o optymalizację treści dostępnej na stronie. Moduł Content Optimizer przeskanuje ją pod tym kątem i wskaże, czy wszystko zostało wykonane w sposób prawidłowy lub co zrobić, aby optymalizację poprawić. Mocną stronę tego narzędzia jest szybkość działania.
Honeypot
Dla osób prowadzących blogi, strony zapleczowe i serwisy firmowe jednym z największych zagrożeń jest spam, który nie tylko wpływa na obiór strony, ale również może przyczynić się do obniżenia jej współczynnika Page Rank.
Wszystko to sprawia, że spam warto regularnie usuwać. Oczywiście trudno robić to ręcznie, zwłaszcza gdy zarządzamy bardzo rozbudowanym serwisem. Moduły takie jak Honeyspot zrobią to za nas, w sposób automatyczny. Dzięki temu szybko pozbędziemy się niechcianej treści.
Linkit
Na koniec przedstawiamy bardzo proste i przyjazne rozszerzenie służące do linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Moduł wyróżnia się przyjaznym interfejsem, dlatego korzystanie z jego możliwości nie powinno sprawiać większych problemów, także osobom początkującym.
Chcąc zadbać o wysoką pozycję bloga, strony firmowej czy serwisu informacyjnego, koniecznie musimy pomyśleć o dziedzinie SEO, która jednak wiążę się z koniecznością realizacji wielu zadań. Powyższe moduły zdecydowanie ułatwią nam ten proces.