Blog

08/13/2018 - 13:13

10 sposobów na pozyskiwanie linków (backlinków) do naszej strony

10 sposobów na pozyskiwanie backlinków do strony www

Spośród kilkuset czynników wpływających na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania, linki zewnętrzne są jednymi z najważniejszych. To właśnie one w ogromnej mierze determinują to, czy witryna zyska wysoki Page Rank.

Jak wiadomo, backlinki to linki zwrotne, prowadzone do naszej strony z innego serwisu. Im więc jest ich więcej, tym lepiej ( oczywiście w pozycjonowaniu stron chodzi o jakość linków ). Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania sposobów na ich pozyskiwanie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że istnieją backlinki mniej i bardziej wartościowe.

Wszystko zależy od tego, jaką rangą (Page Rank) cieszy się strona, na której znalazł się odnośnik prowadzony do naszego serwisu. Premiowane będą oczywiście linki z ze stron o wysokim Page Rank, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby było ich jak najwięcej. Nie jest to jednak tak proste, jak niektórym może się wydawać. Zdobycie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach internetowych wymaga bowiem ciężkiej pracy, także tej związanej z pozyskiwaniem linków zwrotnych.

  1. Linki z katalogów stron

Zaczynamy od najprostszego sposobu pozyskiwania backlinków. W sieci działa wiele katalogów, do którego możemy wpisać własną stronę internetową. Te z niskimi wskaźnikami Page Rank są darmowe, jeśli jednak zależy nam na wpisie w katalogu o mocnej pozycji, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty.

Jak można się domyślić, wyszukiwanie katalogów i wpisywanie w nich witryny to dość czasochłonne zajęcie. Posłużyć możemy się więc usługami firm zewnętrznych lub specjalnymi botami.

 

Pozyskiwanie backlinków do mojej strony

 

  1. Serwisy zapleczowe

Prowadzone są one zarówno przez strony firmowe, jak i autorów blogów. Mowa tu o stronach, które są zbliżone tematycznie z witryną główną – tworzone na nich treści z linkami odsyłającymi pozwalają poprawić pozycję w wyszukiwarce.

Jakie mogą być to treści? Najczęściej w takich serwisach publikowane są zwykłe precle oraz specjalne teksty zapleczowe. Nie są to skomplikowane teksty, jednak musimy uważać, aby miało one sens i nie zawierały treści skopiowanych z innych stron. Algorytmy wyszukiwarek oznaczą je wtedy jako spamerskie.

  1. Wymiana linków

Sposób ten jest popularny wśród osoby zaczynające swoją przygodę z blogowaniem. Polega po prostu na wzajemnym linkowaniu z innymi bloggerami. Jeśli działają w sieci już jakiś czas, a ich stron są popularne, w ten sposób możemy zyskać naprawdę mocny backlink.

  1. Aktywność poza stroną

Oczekiwanie, że to inni zrobią za nas robotę i zaczną linkować do strony docelowej może okazać się błędne, zwłaszcza na początku. Wszystko to sprawia, że warto samemu zadbać o to, aby linki pojawiały się na innych stronach.

W jaki sposób? Na przykład poprzez udzielanie się na tematycznych forach, w których zamieścimy link, tworzenie artykułów sponsorowanych na innych stronach, działalność na portalach społecznościowych czy też tworzenie filmów w serwisach Vimeo i YouTube. Wszystko to pozwoli zdobyć wiele wartościowych backlinków.

 

Jak pozyskiwać linki zwrotne do mojej witryny?

 

  1. Działalność na innych stronach i blogach

Wspomnieliśmy już o tekstach sponsorowanych, za które jednak, rzecz jasna, trzeba płacić. Jeśli więc jesteśmy małą firmą z małym budżetem lub początkującym bloggerem i nie chcemy inwestować większych sum na taką reklamę, możemy postarać się o nawiązanie współpracy darmowej. Wiele stron i blogów oferuje tak zwane wpisy gościnne.

Są to zazwyczaj teksty, które są zgodną z tematyką danego serwisu. Dzięki nim, właściciel zyskuje nową treść, a my możemy umieścić w niej linka do własnej strony.

  1. Linki z Google Grafika

Wiele internautów trafia na blogi i strony internetowe poprzez pliki graficzne przeszukiwane w wyszukiwarce Google, dlatego warto zadbać, aby znalazła się tam również grafika publikowana na naszej stronie. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy uzupełnić atrybut ALT każdego zdjęcia – dzięki temu zostanie on zauważony przez algorytmy Google i zindeksowane.

  1. Dbałość o klienta

Najlepsza metoda dla firm usługowych i oferujących rozmaite produkty. Jeśli nasi klienci będą zadowoleni z zakupu, istnieje szansa, że wspomną o nas na różnego rodzaju stronach, forach i portalach społecznościowych. W większości przypadków do opinii dołączają link odsyłający do polecanej firmy. W ten sposób zyskamy nie tylko polecenia, ale również mocne backlinki.

 

Skutecznie pozyskuj linki do Twojej strony WWW

 

  1. Aktualizacja niedziałających linków

Bardzo popularnym sposobem pozyskiwania backlinków jest wynajdowanie w sieci stron, na których można umieścić odnośnik do własnej witryny, a następnie analizowanie jej treści w poszukiwaniu linków nieaktywnych (w tym celu można posłużyć się specjalnymi narzędziami). Jeśli takie znajdziemy, pozostaje nam skontaktować się z administratorem i zaproponować zamianę niedziałającego linka na odnośnik do naszej witryny.

  1. Poszukiwanie wzmianek o firmie

Metoda podobna do tej opisanej powyżej. Jeśli działamy w danej branży już od jakiegoś czasu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś w sieci wspomniał o naszej firmie. Naszym zadaniem będzie znalezienie takich opinii, a następnie sprawdzenie, czy ich autorzy umieścili w nich linki do naszej strony internetowej. Jeśli nie, warto skontaktować się z administratorem i poprosić o uzupełnienie treści właśnie o link.

  1. Tworzenie unikalnej, wartościowej treści

Ostatni sposób jest z jednej strony najłatwiejszy, a z drugiej najtrudniejszy do wykonania. Nie wymaga od nas żadnej pracy dodatkowej – po prostu, musimy dbać o to, aby treści publikowane na naszej stronie były wartościowe. Możemy mieć wtedy pewność, że nasi czytelnicy zechcą ją polecić innym poprzez publikowanie linków na innych stronach. Content marketing pozwoli nam znacznie poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.

Skontaktuj się