Blog

01/01/2019 - 09:01

Przekierowanie 301 – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Co to jest przekierowanie 301 (301 Redirect) i dlaczego warto stosować ?

Jeżeli z jakichś względów treść na naszej stronie przestała być aktywna, należy koniecznie wykonać przekierowanie. W ten sposób skutecznie przeniesiemy użytkownika, a także roboty wyszukiwarek na inny, w pełni działający adres. Co zatem należy wiedzieć o przekierowaniu 301 (301 Redirect) ?

Dlaczego warto używać przekierowania 301?

Konieczność stosowania przekierowania 301 wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki niemu nie stracimy klienta, który nie odnajdując pożądanych informacji, zniechęci się do ponownego odwiedzenia naszej witryny.

Po drugie, unikniemy obniżenia rankingu strony internetowej w wyszukiwarce. Liczne błędy 404, świadczące o odwołaniu do nieistniejącej lokalizacji bądź pliku, nie spotykają się z przychylnością robotów wyszukiwarek internetowych. Tworzą bowiem chaos, zmniejszają użyteczność witryny i dezinformują odbiorców. Nic więc dziwnego, że tak skonstruowana strona traci swą pozycję w wyszukiwarce.

Przekierowania 301 można użyć także w celu ujednolicenia adresów o tej samej treści. Wówczas należy ustalić, która domena będzie główną i ustawić przekierowanie 301 na nadrzędny adres. W ten sposób unikniemy nie tylko dzielenia siły URL-i przez wyszukiwarkę, ale i duplikacji treści. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tak zwany „duplicate content” jest jednym z kardynalnych błędów SEO. Warto go zatem unikać.

Kiedy używać przekierowania 301?

Skoro wiemy już, dlaczego używanie przekierowania 301 jest tak istotne, warto poznać sytuacje, w których należy je przeprowadzić. Wówczas unikniemy niezadowolenia odbiorców i obniżenia rankingu strony internetowej w wyszukiwarce. Przekierowania 301 powinniśmy używać zawsze wtedy, gdy naszą intencją jest to, by użytkownicy i roboty wyszukiwarek zostały przeniesione w sposób automatyczny na wybrany przez nas adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wzbudzimy wśród naszych odbiorców żadnych wątpliwości oraz nie narazimy się na utratę żadnych linków prowadzących do starej domeny.

 

przekierowanie 301

 

Pamiętajmy również o tym, że przekierowanie 301 (301 Redirect)  w swym założeniu jest stałe, co zresztą wskazuje sama nazwa przekierowania – Moved Permanently. Jeśli zaś strona internetowa jest jedynie w przebudowie, należy ustawić przekierowanie tymczasowe – 302. Stanowi ono informację przede wszystkim dla robotów wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu dotychczasowa domena nie zostanie wyindeksowana.

Przekierowanie 301 oznacza zaś, że przekierowywany adres nie będzie już istniał i zostaje zastąpiony nowym adresem. W związku z tym znaczna moc podstron jest przenoszona na nowy adres.

Jak poprawnie wykonać przekierowanie 301?

Najlepszą metodą na poprawne wykonanie przekierowania 301 (301 Redirect) jest stworzenie odpowiedniego kodu w pliku .htaccess, który należy wgrać do katalogu głównego na serwerze.

Wpisując kod, można wzorować się na poniższej składni:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-stara\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-nowa.pl/$1 [R=301,L]

Na uwadze musimy mieć jednak to, że nie wszystkie serwery będą obsługiwać plik .htaccess. Dotyczy to zwłaszcza większości serwerów darmowych. Wówczas przekierowanie należy wykonać w PHP, uważając na poprawność wpisywania znajdujących się w kodzie znaków typu ‘. W tym celu możemy wzorować się na następującej formule:

< ?php
header ( ‘HTTP/1.1 301 Moved Permanently ‘ ) ;
header ( ‘Location: http://www.domena.pl ‘ .$_SERVER[ ‘ REQUEST_URI ‘ ] ) ;
header ( ‘Connection: close ‘ ) ;
? >

Jeżeli zaś zależy nam na tym, aby mieć stronę pod jednym adresem, w ten sposób zabezpieczając się także przed duplikacją treści, należy przekierować wersję witryny z „bez www” na „www” lub odwrotnie. Możemy to zrobić, opierając kod na jednej z formuł zawartych w tabeli.

 

Przekierowanie domeny z „www” na „bez www”

Przekierowanie domeny z „bez www” na „www”

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domena.pl/$1 [L,R=301]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.pl/$1 [L,R=301]

 

Aby poprawnie wykonać przekierowanie 301 (301 Redirect), warto mieć na uwadze kilka reguł, w tym m.in.:

  1. Nie należy przenosić nowej domeny zanim nie ustawimy przekierowania. Grozi to zaindeksowaniem witryny jako zupełnie nowej, przez co straci ona swoją dotychczasową pozycję w wyszukiwarce, co zaś negatywnie przełoży się na ruch na stronie. Odzyskiwanie utraconej pozycji jest nie tylko długotrwałe, ale i kosztowne.

  2. Tymczasowe przekierowanie 302 należy stosować tylko wtedy, gdy aktualizujemy stronę internetową lub jej funkcje. We wszystkich innych przypadkach właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie przekierowania 301.

  3. Przekierowanie 301 warto stosować w razie pomyłek. Za pomocą pliku .htaccess i przekierowania 301 możemy dokonać przekierowania pojedynczego linku, jeżeli ten jest błędny, jednak został już zaindeksowany w wyszukiwarkach, przez co nie chcemy go utracić.

Przekierowanie 301 to jedno z najważniejszych narzędzi w procesie optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Pozwala przenieść Page Rank oraz uniknąć duplikacji treści. Co więcej, ma ono ogromne znaczenie dla użyteczności witryny. Dzięki niemu nie wprowadzamy w błąd użytkowników, dzięki czemu nie rezygnują oni z odwiedzania naszej strony.

Skontaktuj się