Blog

01/09/2019 - 09:55

Czy warto pozycjonować stronę internetową samemu?

Pozycjonowanie strony WWW samemu - czy warto to robić ?

Koszty pozycjonowania jakie trzeba ponieść przez agencje SEO lub freelancerów sprawiają, że osoby prowadzące własny biznes w sieci skłaniają się ku temu, by wszelkie zabiegi mające na celu zwiększenie pozycji ich strony internetowej w wynikach wyszukiwania przeprowadzać na własną rękę. Czy takie podejście jest zasadne?

Czy warto samodzielnie pozycjonować stronę WWW?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i najczęściej brzmi: „to zależy”. Pozycjonowanie strony internetowej to bowiem nie lada wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Kiedy zatem warto rozważyć pozycjonowanie strony WWW samemu?
 

  1. Gdy dysponujemy sporą ilością czasu. Pozycjonowanie strony internetowej wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również czasu. Jeżeli zatem chcemy skupić się na innych wymiarach prowadzenia własnej działalności, np. bezpośrednim kontakcie z klientami, udoskonalaniu produktu czy promowaniu biznesu w social mediach, pozycjonowanie strony WWW lepiej powierzyć specjalistom, którzy zajmą się tym w sposób kompleksowy. My zaś będziemy mogli skupić się na tych czynnościach biznesowych, które sprawiają nam największą przyjemność.
     

 

Czy warto i czy się opłaca pozycjonowanie SEO wykonywać samemu?

 

Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że dzisiaj podjęte działania mogą przynieść upragnione rezultaty dopiero za kilka miesięcy. W międzyczasie również należy wdrażać określone zabiegi. Zastanówmy się zatem dobrze, czy na pewno dysponujemy odpowiednią ilością czasu, by działać długofalowo.
 

  1. Gdy mamy ograniczony budżet. W zależności od wielkości strony internetowej i jej rodzaju oraz efektów, jakie chcemy uzyskać, wynagrodzenie agencji SEO/freelancera może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym budżetem lub chcemy ograniczyć koszty prowadzenia działalności w sieci, lepiej pozycjonować stronę WWW samodzielnie.
     

Warto przy tym pamiętać, że coraz więcej agencji i freelancerów zajmujących się pozycjonowaniem oferuje atrakcyjne cenowo pakiety usług. Na profesjonalną opiekę mogą zatem liczyć nie tylko rynkowi giganci, ale i średnie oraz małe przedsiębiorstwa, dla których funkcjonowanie w sieci jest niezwykle ważne.
 

pakiety seo

 

  1. Jeśli jesteśmy pasjonatami SEO. Wbrew pozorom wiedza z zakresu pozycjonowania stron internetowych nie jest wiedzą tajemną. W Internecie znajdziemy szereg poradników typu „jak pozycjonować stronę WWW samodzielnie”. Możemy z nich z łatwością skorzystać, jeśli zdecydujemy się, by robić to na własną ręką. Radą służą również i specjaliści na branżowych forach.
     

W tym przypadku ważna jest jednak motywacja. Zgłębianie tajników SEO to czasochłonne i żmudne zajęcie. Dodatkowo (jak zostało wspomniane) może minąć nawet kilka miesięcy zanim wdrażane działania zaczną przynosić jakiekolwiek rezultaty, co podkopuje morale. Jeżeli brak nam samodyscypliny, czas ten może się nawet wydłużyć. Jeśli nie mamy motywacji i samozaparcia, lepiej zdecydować się na zatrudnienie agencji SEO lub freelancera. Wówczas mamy pewność, że działania będą wdrażane systematycznie.
 

  1. Jeśli możemy pozwolić sobie na wpadki. Wykonując samodzielnie czynności z zakresu pozycjonowania, musimy liczyć się z ryzykiem potencjalnej wpadki. Część podejmowanych działań będziemy bowiem wdrażać metodą prób i błędów, czego konsekwencją może być spadek pozycji strony internetowej nawet o kilkadziesiąt miejsc. To zaś wiąże się ze zmniejszeniem ruchu na stronie, a co za tym idzie spadkiem sprzedaży. Samodzielne rozwiązanie problemu może nam zająć sporo czasu. W tym okresie biznes może w ogóle na siebie nie zarabiać, czego na pewno chcemy uniknąć.

 

czy warto pozycjonować stronę www samemu?

 

Ponadto nawet rozwiązując problem, nie mamy gwarancji, że doprowadzi to do powrotu naszej strony internetowej na wcześniej zajmowaną pozycję. Przez to niektóre działania trzeba będzie wdrożyć po raz kolejny. To zaś wiąże się ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności w sieci, gdyż konieczne będzie powtórne poniesienie wydatków związanych z pozycjonowaniem, a przecież decydując się na samodzielne wdrażanie działań z zakresu SEO, właśnie tego chcieliśmy uniknąć.

Profesjonalna agencja SEO zajmująca się pozycjonowaniem lub freelancer doskonale wiedzą, jakie zabiegi podjąć, aby zwiększyć widoczność naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania i dostosować ją względem wymagań stawianych przez algorytmy wyszukiwarki. Oczywiście żaden profesjonalista nie dysponuje wiedzą na temat dokładnego działania robotów Google, przez co nie może zagwarantować konkretnej pozycji w wyszukiwarce. Niemniej łatwiej ustrzeże się on błędów niż my jako nowicjusze.

Pozycjonowanie strony internetowej na własną rękę to żmudne i czasochłonne przedsięwzięcie, co jednak nie oznacza, że jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie. W tym przypadku ważne jest samozaparcie i chęć do nauki. Czasem jednak nawet najszczersze intencje nie pomogą w rozwiązaniu problemu, jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy. Jeśli więc dysponujemy określonym budżetem, warto zlecić pozycjonowanie strony WWW profesjonalistom. Kiedy oni będą dbać o widoczność naszego biznesu w sieci, my zajmiemy się jego dalszym rozwojem.

Skontaktuj się