Blog

10/17/2018 - 16:02

Przeglądarki internetowe - ranking 2018/2019

Przeglądarki internetowe - szybkość i popularność - ranking 2018/2019

Wybór przeglądarki nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Pod uwagę należy wziąć bowiem nie tylko atrakcyjny interfejs i dostępne opcje, ale również prędkość działania oraz generowane obciążenie zasobów komputera.

Wszystko to sprawia, że warto dokładniej niż zwykle przeanalizować obecny rynek i możliwości, z jakich możemy skorzystać. Niezwykle pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji okażą się zwłaszcza różnego rodzaju rankingi popularności, które wskazują, jaki program może cieszyć się największymi udziałami na rynku.

Warto przy tym pamiętać, że nieco inaczej wygląda sytuacja z przeglądarkami desktopowymi niż w przypadku programów dostosowanych do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony oraz tablety.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce

Na początek sprawdzimy, jak kształtuje się rynek w naszym kraju. W tym celu warto skorzystać z danych publikowanych na stronie gs.statcounter.com.

Jak można się było spodziewać, w Polsce mamy do czynienia z dominującą pozycją programu przygotowanego przez Google. Jego przewaga nad pozostałymi przeglądarkami jest przytłaczająca. Dane pochodzą z września 2018 roku i dotyczą przeglądarek na komputery osobiste.

Najpopularniejsze przeglądarki 2018 wykres 1 komputery Polska

Jak widać, Google Chrome cieszy się na naszym rynku udziałem na poziomie 62,12%. Tak ogromna przewaga przeglądarki wynika z dominacji wyszukiwarki Google w naszym kraju – jest ona wykorzystywana przez blisko 95% użytkowników Internetu. Popularności przeglądarki Chrome nie szkodzi nawet jej spora zasobożerność. W ramach standardowego użytkowania jest ona w stanie wykorzystać nawet 2 GB pamięci RAM.

Warto podkreślić również dobry wynik przeglądarki Mozilla Firefox (20,82%), która obciąża komputery w znacznie mniejszym stopniu. Podobnie ma się sprawa z Operą (wynik na poziomie 8,62%). Żadnym zaskoczeniem nie jest natomiast niska pozycja przeglądarki Microsoft Edge (3,44%), która nie jest w naszym kraju popularna, podobnie jak jej poprzednia odsłona, czyli legendarny Internet Explorer (2,53%).

Jeszcze większa dominacja Google Chrome panuje w segmencie smartfonów i tabletów. Z przeglądarki korzysta bowiem 85,29% użytkowników.

Najpopularniejsze przeglądarki 2018 wykres 1 telefony i tablety Polska

Warto wskazać, że na drugim miejscu znajduje się przeglądarka przygotowana przez firmę Samsung – jej udział w rynku wynosi 6,94%. Kolejne programy cieszą się szczątkowym zainteresowaniem. Na koniec analizy popularności przeglądarek internetowych warto przedstawić jeszcze wykres całościowy, łączący segment desktopowy z mobilnym. W tym przypadku przewaga Gogole Chrome także jest bardzo duża.

Najpopularniejsze przeglądarki 2018 wykres 2 Polska

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe na świecie

Skoro już omówiliśmy rankingi dotyczące polskiego rynku, warto sprawdzić, jak kształtuje się sytuacja na świecie. Zestawienia tego typu obejmują wiele lokalnych rynków, dlatego udziały mogą rozłożyć się inaczej niż w naszym kraju. Na początek oczywiście rynek programów desktopowych. Dane ponownie pochodzą z września 2018 roku.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe na świecie wykres 1

Pozycja Google Chrome nadal jest niezagrożona. Przeglądarka cieszy się udziałem na poziomie 67,88% - jest on więc wyższy niż w naszym kraju. Drugie miejsce ponownie zajął Firefox, natomiast trzecie wiekowy już Internet Explorer. W zestawieniu pojawiła się również przeglądarka Safari, z której korzystają komputery od Apple. Jak natomiast wygląda sytuacja na rynku mobilnym?

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe na świecie wykres 1 komputery

Przeglądarka Safari (22,19%), instalowana w iPhone’ach, odebrała sporo udziału programowi Google Chrome, który jednak nadal pozostaje na dominującej pozycji, ciesząc się udziałami na poziomie 54,95%. Dość zaskakujące dla niektórych może okazać się miejsce trzecie, na którym plasuje się chińska przeglądarka UC Browser. Wynika to oczywiście z popularności, jaką program cieszy się w Chinach. Warto jednak podkreślić, że nawet polityka tamtejszych władz nie spowodowała, że Google Chrome musiał oddać prowadzenie w tamtym kraju.

Najpopularniejsze przeglądarki chiny - telefony i tablety

Nasze zestawienia warto uzupełnić wykresem wskazującym udziały przeglądarek na światowym rynku zarówno dla komputerów osobistych, jak i urządzeń mobilnych. Google Chrome ponownie prowadzi (60,6%), natomiast na drugim miejscu plasuje się program Safari (14,85%). Trzecią najchętniej wykorzystywaną przeglądarką na świecie jest natomiast UC Browser (5,42%).

Najlepsze przeglądarki internetowe na świecie dla komputerów i telefonów

Najszybsza przeglądarka internetowa

Powyższe zestawienia dowodzą dominującej pozycji firmy Google na rynku technologii internetowych. Chrome, pomimo tego, że znacząco obciąża komputer, jest wykorzystywanych najchętniej. Wynika to oczywiście ze znaczenia wyszukiwarki Google i wszystkich związanych z nią narzędzi, ale również z możliwości i wygody korzystania z przeglądarki Chrome.

Co ciekawe, najpopularniejszy program na świecie wcale nie jest najszybszy. W dokładnych testach przeprowadzonych przez serwis dobreprogramy.pl zajął on dopiero trzecie miejsce. Nieznacznie szybsza okazała się Opera, natomiast pierwsze miejsce zajęła przeglądarka Vivaldi, za przygotowanie której odpowiada były CEO firmy Opera Software ASA. Zainstalować można ją na systemach Windows, macOS oraz Linux, jednak, jak pokazują rankingi, nie cieszy się specjalną popularnością wśród użytkowników.

Skontaktuj się